Historia Towarzystwa - Lata powojenne

Spis treści

Lata powojenne

Prof. J. DylikW całym okresie powojennym ŁTN uruchomiło 11 wydawnictw ciągłych, które mimo okresowych trudności wydawane są do chwili obecnej. Najstarszym wydawnictwem Towarzystwa są "Sprawozdania z Czynności i Posiedzeń Naukowych", które w zmienionej formie są kontynuacją pracy pt. "Towarzystwo Przyjaciół Nauki w Łodzi 19.XI.1936 - 31.III.1939" wydanej w 1939 roku.

Począwszy od 1950 roku Towarzystwo wydaje "Bulletin de la Société des Sciences et des Lettres de Łódź, w którym publikowane są różne tematycznie prace naukowe ukazujące się wyłącznie w językach kongresowych. Od 1954 roku ukazuje się założony przez prof. Jana Dylika "Biuletyn Peryglacjalny", drukowany wyłącznie w językach kongresowych. Zasięg międzynarodowy posiada również założone w 1958 roku przez prof. Stefanię Skwarczyńską wydawnictwo pt. " Zagadnienia Rodzajów Literackich". W 1957 roku ŁTN przejęło od Polskiego Instytutu Socjologicznego wydawnictwo ciągłe "Przegląd Socjologiczny", który był założony w 1930 roku. Podobną historię ma wydawnictwo "Prace Polonistyczne", które ŁTN przejął w 1958 roku. Wydawnictwo to powstało w 1937 roku jako organ Koła Polonistycznego w Łodzi. Do najstarszych wydawnictw ciągłych Towarzystwa należą "Rozprawy Komisji Językowej", założone w 1954 roku przez prof. Zdzisława Stiebera. W 1948 roku powołane zostały do życia w ŁTN dwa wydawnictwa naukowe o charakterze ciągłym: "Acta Geografica Lodziensia", którego założycielem był prof. Jan Dylik, oraz "Acta Archeologica Lodziensia", założonego przez prof. Konrada Jażdżewskiego W 1965 roku Towarzystwo uruchomiło wydawnictwo "Studia Prawno - Ekonomiczne", których inicjatorem był prof. Jerzy Wróblewski, a w 1966 roku "Folia Medica Lodziensia", założone przez prof. Wacława Markerta.

Prof. Z. StieberObok wydawnictw ciągłych, z których każde posiada własną wieloosobową Radę Redakcyjną (często z udziałem członków zagranicznych), Łódzkie Towarzystwo Naukowe wydaje kilka serii wydawniczych, w ramach których ukazują się monografie naukowe, oraz serię wydawnictw informacyjnych. Tytułowy wykaz wydawnictw ŁTN za lata 1945 - 1969 zawiera "Katalog wydawnictw Łódzkiego Towarzystwa Naukowego 1945 - 1969". red. W. Śmiech. Łódź 1972.

W ostatnich 10-latach, każdego roku Towarzystwo wydaje publikacje naukowe i informacyjne o łącznej objętości 150 - 200 arkuszy wydawniczych.