Aktualności

Wykłady dla doktorantów w ŁTN - 7 marca 2024 - Wykład Profesor Anny Liszewskiej

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach wykładów dla doktorantów, które odbędzie się 7 marca o godzinie 16:00 w siedzibie ŁTN.

Wykład pt. Sztuka interpretacji dzieła muzycznego; czy sztuczna inteligencja może zastąpić indywidualnego wykonawcę przedstawi p. prof. Anna Liszewska.

W dyskusji nad potrzebą uregulowania prawnego dla nowych technologii, a w szczególności sztucznej inteligencji, dominuje z jednej strony podejście akcentujące zagrożenia z niej płynące, a z drugiej strony – w szczególności na gruncie prawa prywatnego – silnie obstające przy  zachowaniu dotychczasowych instytucji prawnych i objęciu nimi sztucznej inteligencji. Zaś na te wątki nakłada się narracja będąca wynikiem lobbingu ze strony producentów nowych technologii, jakoby nałożenie na nich jakichś obowiązków czy odpowiedzialności i egzekwowanie ich  przez organy władzy publicznej z pewnością zahamuje postęp i doprowadzi do utraty konkurencyjności państw-regulatorów. Wszystkie te tendencje są odpowiedzialne za to, że dyskusja nad uregulowaniem sztucznej inteligencji jest w dużej mierze oparta na emocjach, zamiast na podejściu pragmatycznym balansującym korzyści i zagrożenia płynące z rozwoju sztucznej inteligencji oraz biorącym pod uwagę kierunki i nieuchronność pewnych już zachodzących i przyszłych zjawisk. Proponowany wykład pokaże próbę zastosowania takiego pragmatycznego podejścia w zakresie uregulowania sztucznej inteligencji na gruncie prawa prywatnego.

Anna Liszewska – doktor habilitowany, profesor  Akademii Muzycznej w Łodzi pianistka, kameralistka, pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995) w klasie fortepianu prof. Lidii Kozubek. Absolwentka(1998) podyplomowych studiów kameralnych pod kierunkiem prof. Barbary Halskiej. W latach 1998-1999 współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, z którą brała udział w licznych koncertach krajowych oraz nagraniach, a także w tournée zespołu w Niemczech. Od 1999 roku jest związana z łódzką Akademią Muzyczną, gdzie do 2010 roku pracowała jako wykładowca akompaniując na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasach wokalnych a także na Wydziale Instrumentalnym. Od roku 2010 prowadzi samodzielne zajęcia z kameralistyki fortepianowej w Instytucie Muzyki Kameralnej. W swojej działalności badawczej i artystycznej skupia się na tematyce związanej z muzyką kompozytorów słowiańskich, tej twórczości poświęcone są jej najważniejsze osiągnięcia stanowiące publikacje i dzieła fonograficzne. W uczelni pełniła liczne funkcje, m.in. dziekana Wydziału Instrumentalnego(2019-2020), aktualnie jest m.in. dyrektorem Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.  Jest sekretarzem Wydziału VI Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, przewodniczącą łódzkiego Oddziału SPAM a także prezesem Zarządu Fundacji im. Stanisława Liszewskiego.

 

Biuro ŁTN

 

 

Drukuj