Profesor Edward Jezierski (1948-2022)

 

 

 

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o niespodziewanej śmierci Pana Profesora Edwarda Włodzimierza Jezierskiego. Profesor odszedł 1 kwietnia 2022 r. pozostawiając w smutku rodzinę, przyjaciół oraz duże grono współpracowników i wychowanków.

Edward Jezierski urodził się 8 października 1948 r. w Sieradzu. W 1972 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej, na kierunku elektrotechnika, specjalności automatyka i metrologia elektryczna. Od tego czasu Jego droga zawodowa była związana z macierzystą uczelnią, z Instytutem Automatyki. W 1977 r. obronił pracę doktorską z zakresu teorii sterowania. Dziesięć lat później, w 1987 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych, zaś w 2007 r. otrzymał tytuł naukowy profesora.

Odbył średnioterminowe staże zagraniczne w Universita Degli Studi di Roma „La Sapienza” (Włochy), University of Strathclyde oraz University of Portsmouth (Wielka Brytania). Był zatrudniony jako profesor wizytujący w Universite d’Artois (Francja), prowadząc wykłady i seminaria z zakresu sterowania robotów.

Prof. Edward Jezierski pełnił wiele ważnych funkcji w Politechnice Łódzkiej, a także poza nią. Był twórcą i wieloletnim kierownikiem Zakładu Sterowania Robotów (1991-2020), zastępcą dyrektora Instytutu Automatyki (1988-1995), prodziekanem ds. studenckich Wydziału Elektrotechniki i Elektroniki (1996-2002), a także prorektorem ds. kształcenia Politechniki Łódzkiej (2002-2008). Był członkiem Rady Programowej Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej (od chwili utworzenia w 1992 r.). Był przewodniczącym Rady ds. Jakości Kształcenia w Politechnice Łódzkiej oraz inicjatorem wielu innowacyjnych działań w zakresie organizacji kształcenia i rozwoju Uczelni.

Prof. Edward Jezierski był członkiem Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (gdzie kierował Sekcją Kształcenia) oraz współorganizatorem i członkiem Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych. Był przewodniczącym Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Spraw Studenckich Polskich Uczelni Technicznych.

Od 1996 r. prof. Jezierski brał udział w europejskich projektach z zakresu jakości kształcenia na poziomie wyższym. Od 2003 r. pełnił funkcję eksperta European University Association ds. oceny zarządzania uczelniami i organizacji kształcenia. Brał udział w ocenach uniwersytetów w Czechach, Macedonii, Litwie, Słowacji, Hiszpanii i Rumunii.

Był członkiem Wydziału V Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej. Był także członkiem jury konkursu o nagrodę Siemensa.

Zainteresowania naukowe prof. Edwarda Jezierskiego przez szereg lat koncentrowały się na zagadnieniach teorii sterowania, a zwłaszcza sterowania modalnego obiektów liniowych oraz Sterowania optymalnego obiektów o skokowo zmiennym opisie.

Przez ostatnie 30 lat zajmował się robotyką. Jego pierwsze prace naukowe w tej dziedzinie dotyczyły sterowania robotów przemysłowych wyposażonych w napędy elektryczne, później także koordynacji działania robota przy użyciu systemu wizyjnego. Inny nurt prac w zakresie robotyki był związany z budową i sterowaniem manipulatorów z napędami pneumatycznymi oraz sterowaniem impedancyjnym robotów. Podsumowaniem działalności prof. Jezierskiego w obszarze robotyki jest monografia „Dynamika robotów”, wydana przez WNT w 2006 r.

Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Tytułem Profesora Seniora PŁ został uhonorowany w 2020 r.

Był inicjatorem utworzenia na Politechnice Łódzkiej kierunku Automatyka i robotyka i przez kolejne 30 lat aktywnie uczestniczył w rozwoju tego kierunku studiów na poziomie krajowym.

Profesor Edward Jezierski zmarł 1 kwietnia 2022 r. Nagłe odejście Profesora jest ogromną stratą nie tylko dla współpracowników z Politechniki Łódzkiej, ale dla całego środowiska polskiej automatyki i robotyki. Straciliśmy Człowieka o niezwykłych zaletach umysłu i charakteru, wspaniałego Przyjaciela, Naukowca i Wychowawcę wielu pokoleń młodzieży akademickiej.

 

Opracował
Grzegorz Granosik, prof. PŁ

 

 

 


 

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 1 kwietnia 2022 r. w wieku 73 lat zmarł

 

Prof. dr hab.

Edward Jezierski

 

Wybitny specjalista w dziedzinie automatyki i robotyki

                                                Zdjęcie. Źródło: https://p.lodz.pl
 

 

Członek Wydziału V Łódzkiego Towarzystwa Naukowego 

Twórca Zakładu Sterowania Robotów PŁ i jego wieloletni Kierownik

Prorektor Politechniki Łódzkiej ds. kształcenia w latach 2002–2005

 

Pogrzeb odbędzie się 8 kwietnia 2022 r. (piątek) o godz. 11:45
na cmentarzu przy ul. Smutnej 6 w Łodzi

 

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składają
Prezes, Zarząd i cała społeczność Łódzkiego Towarzystwa Naukowego