Aktualności

Ogłoszenie IX edycji konkursu o Nagrodę Pierwszego Rektora UŁ Prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Szanowni Państwo,

w imieniu Kapituły Nagrody mam zaszczyt zaprosić Państwa do zgłaszania prac do IX edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło z zakresu nauk humanistycznych. To jedyna tego typu nagroda w Polsce przyznawana naukowcom przez uczelnię.

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie informacji o konkursie w Państwa jednostkach. Prace mogą zgłaszać uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni (wydziały, katedry itp.), instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe. Każda z tych jednostek może przesłać jedną pozycję, która została opublikowana w 2022 r. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć dzieł nominowanych do nagrody. Nominacje zostaną ogłoszone do końca października 2023 r. Autor książki, uznanej przez Kapitułę za najlepszą, otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 zł na dalsze badania naukowe. Wręczenie dyplomów autorom nominowanych dzieł oraz ogłoszenie laureata nagrody nastąpi podczas uroczystej gali.

Prace, które każdego roku wpływają na konkurs, są dowodem na znakomitą kondycję polskiej humanistyki. Obrazują jej otwartość, oryginalność, nietuzinkową tematykę badań i formę prezentacji wyników. Ogromnie cieszymy się, że w ciągu kilku lat udało nam się pokazać, że polska humanistyka jest widoczną i wartościową częścią światowego dorobku.

W dotychczasowych VIII edycjach na konkurs wpłynęło niemal 500 prac ze 130 polskich ośrodków naukowych. W finałach wszystkich edycji znalazło się 40 wybitnych książek, których listę znajdziecie Państwo w załączeniu.  

Prace można zgłaszać do 12 maja 2023 r. pocztą na adres:

Centrum Komunikacji i PR Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Uniwersytecka 3, 90-137 Łódź, lub elektronicznie na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Prosimy o przesłanie jednego egzemplarz książki wraz z:

  1. pisemną rekomendacją kierownika jednostki zgłaszającej,
  2. zgodą autora na zgłoszenie pracy do konkursu, której wzór stanowi załącznik do regulaminu konkursu,
  3. oświadczeniem autora o wyrażeniu zgody na korzystanie z praw autorskich i praw do wizerunku,
  4. zgodą wydawcy na wykorzystanie okładki książki oraz jej opisów marketingowych do celów promocyjno-marketingowych.

Szczegółowy regulamin konkursu wraz z załącznikami oraz informacje o nagrodzie znajdą Państwo na stronie: www.ntk.uni.lodz.pl

Ponadto osoby, których prace zostaną nominowane do nagrody, będą w terminie późniejszym poproszone o przesłanie dodatkowych ośmiu egzemplarzy swojej książki oraz za pomocą e-maila otwartych plików PDF (w formacie wektorowym) okładki książki do celów promocyjno-marketingowych.

Jeszcze raz, serdecznie zachęcam Państwa do przesyłania prac na konkurs o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego.

Jestem przekonana, że i w tym roku nadesłane prace potwierdzą nasze dotychczasowe refleksje o wybitnym poziomie polskiej humanistyki.

 

Z wyrazami szacunku

Prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska

Przewodnicząca Kapituły

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego

 

 

Drukuj