Aktualności

Zaproszenie na wykład prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej w ramach projektu MATERIA. MEDIUM. WYMIANA. SZTUKA PAPIERU, SZTUKA KOMUNIKACJI - 21 marca 2023

 

Uniwersytet Łódzki i Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi zapraszają na wykład prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej „Papier wiosną sztuki”, który odbędzie się 21 marca o godz. 17.00 w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (strefa coworkingowa), ul. Jana Matejki 32/38 w Łodzi.

Sztuka papieru jest stosunkowo nową dziedziną sztuki współczesnej, mimo iż papier towarzyszy twórcom od wieków, przede wszystkim jako nośnik treści plastycznych, dzieł literackich czy muzycznych. Jednak dopiero na początku XX wieku papier jako tworzywo artystyczne zaczął przenikać do prac kubistów i sztuki abstrakcyjnej między innymi Pabla Picassa i Georges’a Braka pod postacią kolaży. Zapoczątkowuje to okres eksperymentów z tą materią, które finalnie doprowadziły do wyodrębnienia w latach 60. XX w. nowej dziedziny nazwanej sztuką papieru. Papier stał się wówczas medium i zarazem autonomicznym obiektem sztuki oraz nośnikiem wartości artystycznych.

Więcej informacji o wydarzeniu i artystce znajduje się pod poniższym linkiem: https://www.uni.lodz.pl/wydarzenia/szczegoly/wyklad-na-temat-sztuki-papieru

Wykład zorganizowany jest w ramach projektu MATERIA. MEDIUM. WYMIANA. SZTUKA PAPIERU, SZTUKA KOMUNIKACJI i towarzyszy wystawie papierów czerpanych Zofii Bisiak „Całe stado dmuchawców oczekuje wiatru”. Wystawę można oglądać do 24 marca 2023 r. w godzinach pracy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na jej stronie. https://www.uni.lodz.pl/wystawy/materia

 

Centrum Komunikacji i PR

ul. Uniwersytecka 3; 90 -137 Łódź

T: 0042 635 41 79 / 0042 635 41 77

E: komunikacja[at]uni.lodz.pl

W: www.uni.lodz.pl

W: www.uni.lodz.pl/kulturaunilodz

 

Drukuj